Geri Dön

Tandırda Pişmiş Gibi Tencerede Et

Kaç Kişilik: 4
Toplam Süre: 2 saat
(2-3 saat)
  • 1 kuzu budu
  • Tuz
Güvendiğiniz bir kasaptan açık havada dolaşmış, (en önemlisi de besmeleyle kesilmiş) kuzu eti sorun. Budun bir tek, en dıştaki kalın zar tabakasını temizletin. Tüm yağı üstünde kalsın. Tencereniz büyükse et olduğu gibi sığar. Tencereniz küçükse etin eklem yerlerinden bıçak vurdurup eğilebilir, bükülebilir hale getirin. Eti dilimletmeyin, gene tek parça halinde kalmalı. (Tencereniz gene küçük kalıyorsa eti içine sığacak şekilde kesersiniz).
Eti pişirmeden 2 saat önce buzdolabından çıkarıp oda sıcaklığında bekletin. Kalın tabanlı tencerenizi orta ateşte ısıtın. Üzerine su serptiğiniz zaman su damlası havaya sıçrıyorsa yeteri kadar ısınmış demektir. Budu, yağlı kısmı altta kalacak şekilde tencereye koyun. Alt tarafı cızır cızır edip kızarınca diğer tarafını çevirin. Burasının da kızarmasını bekleyin.
Sonra tekrar yağlı kısmı alta gelecek şekilde eti çevirin. Kapağını sıkıca örtün. Çok kısık ateşte pişmeye bırakın. Et pişerken önce suyunu salacak, sonra azar azar çekmeye başlayacak. Etin kendi suyunu kaybetmemesi için tencere kapağını fazla açmayın. Yaklaşık 1-1,5 saat, ateşiniz çok kısıksa 2-3 saat sonra etin çok güzel kokusu gelmeye başlayacak. Piştiğini kokusundan anlayabilirsiniz. Et kemiğin üstünden dökülecek kadar yumuşamış olur.
Merakınıza hâkim olamayıp tencere kapağını ikide bir açar, etin kendi suyunu uçurursanız bu durumda et yumuşacık olana kadar, azar azar kaynar su ilave edip pişirmeye devam edin. Kendi suyuyla pişerse yemek çok daha nefis olur.
En son olarak etin üstüne biraz tuz serpiştirin. Ateşten alın. 20 dakika kadar kapağı kapalı olarak dinlendirdikten sonra kabaca parçalara bölüp sofraya getirin. Yanında şıra veya taze üzüm çok güzel olur.
Tarifi Yazdır